Lektury Szkolne

BIBLIOTEKA SZKOLNA » Lektury Szkolne

 

 

LEKTURY OBOWIĄZUJĄCE W KLASACH I – III

 

1. Władysław Bełza „Kto ty jesteś? Polak mały!”;
2. Jan Brzechwa „Moje ulubione wiersze”;
3. Alina i Czesław Centkiewiczowie „Anaruk, chłopiec z Grenlandii”
4. Wanda Chotomska „Legendy polskie”;
5. Maria Krueger „Karolcia”;
6. Hugh Lofting „Doktor Dolittle i jego zwierzęta”;
7. Astrid Lindgren „Dzieci z Bullerbyn”;
8. Kornel Makuszyński „120 przygód Koziołka Matołka” (księga I);
9. Alan Aleksander Milne „Kubuś Puchatek”;
10. ks. Jan Twardowski „Patyki i patyczki”;
11. Julian Tuwim - wiersze dla dzieci: „Lokomotywa”, „Słoń Trąbalski”;

inne wybrane utwory klasycznej literatury dziecięcej polskiej i światowej"

W ostatnich zmianach nie wyszczególnione zostały obecne poprzednio w spisie pozycje:
H. Ch. Andersen - wybór baśni;
Alina i Czesław Centkiewiczowie „Anaruk, chłopiec z Grenlandii”;
M. Konopnicka „O krasnoludkach i sierotce Marysi”.
Mogą one jednak być omawiane jako "inne wybrane utwory klasycznej literatury dziecięcej polskiej i światowej".

 

 

 

LEKTURY OBOWIĄZUJĄCE W KLASACH IV - VI


Teksty kultury poznawane w całości – nie mniej niż 4 pozycje książkowe w roku szkolnym oraz wybrane przez nauczyciela teksty o mniejszej objętości:

1. Frances Hodgson Burnett „Tajemniczy ogród”;

2. Jan Brzechwa „Akademia Pana Kleksa”;

3. Carlo Collodi „Pinokio”;

4. Roald Dahl „Charlie i fabryka czekolady”;

5. Antoni-na Domańska „Historia żółtej ciżemki”;

6. Irena Jurgielewiczowa „Ten obcy”;

7. Stanisław Lem „Bajki robotów”;

8. Clive Staples Lewis „Opowieści z Narnii: Lew, Czarownica i stara szafa”;

9. Astrid Lindgren „Bracia Lwie Serce”;

10. Kornel Makuszyński „Szatan z siódmej klasy”;

11. Aleksander Minkowski „Dolina Światła”;

12. Ferenc Molnár „Chłopcy z Placu Broni”;

13. Lucy Maud Montgomery „Ania z Zielonego Wzgórza”;

14. Edmund Niziurski – wybrana powieść(np. 'Niewiarygodne przygody Marka Piegusa”, „Sposób na Alcybiadesa”);

15. Joanna Olech 'Dynastia Miziołków”;

16. Joanna Onichimowska – wybrana powieść(np. „Duch starej kamienicy”, „Daleki rejs”);

17. René Gościnny, Jean-Jacqu-es Sempé „Mikołajek” (wybór opowiadania z dowolnego tomu);

18. Henryk Sienkiewicz „W pustyni i w puszczy”;

19. Alfred Szklarski – wybrana powieść (np. „Tomek w krainie kangurów”);

20. Dorota Terakowska „Władca Lewawu”;

21. Mark Twain „Przygody Tomka Sawyera”;

22. John Ronald Reuel Tolkien „Hobbit, czyli tam i z powrotem”;

23. Juliusz Verne „W 80 dni dookoła świata”;

24. Moony Witcher „Dziewczynka z szóstego księżyca”;

25. Wybór mitów greckich, baśni i legend;

26. Wybór kolęd; wybór pieśni patriotycznych;

27. Wybór poezji, w tym utwory dla dzieci i młodzieży;

28. Film i widowisko teatralne z repertuaru dziecięcego; wybrane programy telewizyjne.