ROK SZKOLNY 2012/2013

AKTUALNOŚCI Z ŻYCIA SZKOŁY - GALERIA » ROK SZKOLNY 2012/2013

maj 2013

 

Światowy Dzień Bez Papierosa

31 maja obchodzony był Światowy Dzień Bez Papierosa. Na lekcjach przyrody rozmawialiśmy o skutkach sięgania po papierosa. Aby zachęcić dorosłych do porzucenia tego nałogu oraz zniechęcić do niego uczniów, w różnych widocznych miejscach powiesiliśmy też plakaty przypominające o szkodliwości palenia. Oto niektóre z nich:

  

  

  

 

15 maja odbył się szkolny etap eliminacji trzecioklasistów do V Miejskiego Konkursu Ekologicznego pod hasłem: "Z EKOLOGIĄ NA TY". W konkursie reprezentować nas będą: Dorota Rydzyńska, Bartosz Hajduk i Piotr Kocot. Naszym reprezentantom życzymy powodzenia.

 

22 maja uczniowie klasy 3b, już po raz kolejny, zorganizowali dla swoich mam Dzień Matki. Były wiersze, piosenki, a także specjalnie na tę okazję przygotowane przez grupę teatralną „Gwiazdeczki” przedstawienie. Nie zapomniano również o tradycyjnych życzeniach, kwiatach i upominkach. Te chwile na długo zapadną w sercach uczniów i zaproszonych gości.

 

 

Wakacje tuż, tuż pora więc na długo wyczekiwany sezon wycieczek szkolnych. 14 maja uczniowie klasy 3a i 3b wspólnie, autokarem, wyruszyli do Leśnego Parku Niespodzianek w Ustroniu Zawodziu w Beskidzie Śląskim. Dzień był pełen wrażeń. Dzieci nie tylko podziwiały przepiękne widoki, loty ptaków drapieżnych, dokarmiały spacerujące po parku zwierzęta, ale i odwiedziły aleję bajkową z ruchomymi ekspozycjami znanych nam bajek oraz korzystały z licznych atrakcji na placu zabaw. Wycieczka wszystkim sprawiła wiele radości.

 

 

 

3 maja po raz kolejny uczniowie mieli okazje uczestniczyć w „żywej lekcji przyrody”. Tym razem poznali różnorodność gatunkową owadów oraz pająków. Jak zwykle lekcja cieszyła się ogromnym zainteresowaniem.

 

 

 

Szkoła Podstawowa nr 44 im. Unicef włączyła się w uroczyste miejskie obchody 222 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja i 92 rocznicę wybuchu III powstania śląskiego. W uroczystości brał udział poczet sztandarowy, a przedstawiciele uczniów złożyli kwiaty pod pomnikiem Wolności.

 

 

kwiecień 2013

 

W sobotę 13 kwietnia w naszej szkole odbył się, cykliczny już, Dzień  Otwarty dla dzieci, rodziców i opiekunów z okolicznych przedszkoli. Nie zabrakło również gości. Swoją obecnością zaszczyciła nas pani wiceprezydent Aneta Latacz. Atrakcją dnia były występy uczniów, laureatów szkolnego Ogólnopolskiego Dnia Odkrywców Talentów.. Po krótkim wystąpieniu pani dyrektor, Bronisławy Miarczyńskiej zaproszeni goście mogli podziwiać występy taneczne, wokalne, muzyczne oraz teatralne. Na tym nie zakończono dnia. W kawiarence na każdego czekał słodki poczęstunek. W klasach, dla dzieci, nauczyciele i nasi uczniowie przygotowali  ciekawe zajęcia. Ponadto goście mogli obejrzeć wystawy prac utalentowanych plastycznie wychowanków. Na pożegnanie każdy uczestnik spotkania otrzymał pamiątkowy kwiatuszek wykonany techniką origami z wizytówką szkoły.

 

 

Zadbajmy o klimat

10 kwietnia w ramach kampanii ARKA dla ZIEMI w naszej szkole odbyły się warsztaty pod hasłem "Zadbaj o klimat". Nasi uczniowie, pod kierunkiem Sz. Kułakowskiego, poprzez zabawę, wykorzystując niekonwencjonalne metody i techniki  pracy, uczyli się postępować ekologicznie. Dzięki warsztatom Fundacja Arka propaguje różnorodne postawy i działania kształcące odpowiedzialność za zmiany klimatyczne na naszej planecie. W końcu - tu chodzi o naszą przyszłość!. Los Ziemi jest również w NASZYCH rękach! Tomasz Tyczka


  

  

 

marzec 2013

 

22 marca obchodziliśmy Światowy Dzień Wody. Na korytarzu szkolnym opracowane zostały gazetki na temat ochrony wód  a także rodzajów i znaczenia dla zdrowia człowieka wód źródlanych i mineralnych. Na parterze przygotowano wystawę: "Muszle morskie". W tym dniu zamiast soków i słodkich napojów wszyscy piliśmy wodę, a uczniowie ubrali się na niebiesko. Szkolne koło Ligi Ochrony Przyrody zorganizowało też konkurs "Dzień wody w mojej klasie". Jury składające się z przedstawicieli nauczycieli i uczniów jednogłośnie wybrało zwycięzcę – klasę 5c z wychowawcą p. Joanną Szwajnoch. Na zakończenie otrzymali oni symboliczne upominki.

 

 

W marcu odbył się szkolny etap konkursu zorganizowanego przez Gimnazjum nr 9 w Bytomiu "Magia kosmetyków". Zadaniem uczniów klas 5 i 6 było samodzielne wykonanie mydła na bazie owoców oraz przygotowanie opakowania zawierającego wykaz składników użytych do produkcji mydła. Nasi uczniowie przygotowali oryginalne prace, które zaprezentowane zostały na wystawie szkolnej. Po długich obradach jury wyłoniło 3 mydła, które przesłane zostały do miejskiego etapu konkursu. Zwycięskie mydła wykonane zostały przez: Patryka Werajtisa z klasy 5b, Bartosza Gawęckiego z klasy 6c oraz Paulinę Detzner i Karolinę Kołodziej z klasy 5b. Zwycięzcom gratulujemy.

 

  

  

 

22 marca 2013 roku odbył się szkolny etap konkursu wiedzy o mieście Bytomiu, do którego przystąpili wybrani uczniowie klas drugich i trzecich. Zadaniem dzieci było rozwiązanie trudnego testu związanego z historią naszego miasta. Bardzo wyrównany poziom pozwolił wyłonić reprezentantów szkoły do konkursu o randze miejskiej. Są to: Magdalena Student i Oskar Kucharski z 2b, Marcin Konieczny i Patryk Sobała z 2c oraz Michał Kucharski i Agnieszka Urbańczyk z klasy 3b. Gratulujemy.

 

   

 

 

"I ja mam talent" – pod takim hasłem odbył się w tym roku w naszej szkole, z inicjatywy pań: Janiny Bańczyk, Klaudii Działach – Ledwig i Ewy Koczar, Ogólnopolski Dzień Talentów. Cóż to był za dzień… Zgromadzona na sali gimnastycznej społeczność szkolna podziwiała półfinalistów, wyłonionych w ramach poniedziałkowych i wtorkowych przesłuchań, którzy chcieli zaprezentować swoje zdolności. Były tańce, śpiew, kabaret, speedcubing, gra na instrumentach oraz prezentacja prac plastycznych. Jury, wśród którego znalazła się Dyrekcja szkoły, nauczyciele oraz przewodniczący Samorządu Uczniowskiego, po długich obradach, wyłoniło najlepszych w poszczególnych kategoriach. Są to: kategoria śpiew – duet Bartosz Gawęcki i Patryk Hyla, kategoria speedcubing – Patryk Werajtis, kategoria kabaret – grupa "Gwiazdeczki", kategoria gra na instrumencie – Agata Safader, Patryk Werajtis, kategoria taniec – Julia Wojciechowska, kategoria rysunek – Katarzyna Gałęzowska, Patryk Werajtis.  Nie zapomniano również o wyborach publiczności. Kolejnego dnia, to jest 22 marca, każdy uczeń, drogą głosowania, mógł wskazać swojego faworyta. Zdaniem uczniów pierwsze miejsce zajął duet Bartosz Gawęcki i Patryk Hyla. Już za rok kolejny Dzień Talentów, pora więc rozpocząć przygotowania.

 

 

Zgodnie z kartami kalendarza 21 marca wypada Światowy Dzień Poezji. To święto, obchodzone corocznie, a ustanowione przez UNESCO jesienią 1999roku, ma na celu między innymi promocję poezji. Dzisiejszy dzień był więc okazją do zorganizowania przez panie: Ewę Koczar i Teresę Wadoń szkolnego etapu konkursu recytatorskiego pod hasłem: Nasza ziemia w poezji dziecięcej. Reprezentanci klas drugich i trzecich chętnie stanęli do rywalizacji o prawo do reprezentowania szkoły w konkursie miejskim. Najciekawiej swoje zdolności recytatorskie zaprezentowała Ismena Bryja z klasy 2b oraz Oliwia Polowy z 3b. Zwycięzcom gratulujemy, a pozostałych uczestników zachęcamy do dalszej pracy nad swoim talentem. 

 

 

 

Z piątku na sobotę (15–16 marca) uczniowie klas trzecich spędzili swoją kolejną noc w szkole. Tym razem odbyła się ona pod hasłem: Znani i lubiani w literaturze dziecięcej. Wieczór rozpoczął się od przedstawienia, przygotowanego przez grupę teatralną "Gwiazdeczki", które obejrzeli rodzice oraz wszyscy uczestnicy zabawy. Po krótkich pożegnaniach na uczniów czekała moc atrakcji. Podczas wielogodzinnego pobytu w szkole dzieci nie tylko opowiadały o swoich ulubionych bohaterach, nierzadko prezentując ich charakterystyczny strój, ale i rozwiązywali w grupach krzyżówki, odgadywali zagadki, rysowali. Najbardziej przypadła im jednak do gustu zabawa w kalambury. Do kolejnych niespodzianek należała wspólna kolacja, czyli ulubiona przez większość dzieci pizza, a także projekcja filmu. Trudno było zasnąć po takich przeżyciach… Poranna pobudka, wspólna gimnastyka, śniadanie i słuchanie fragmentu książki dopełniły całości. To była noc pełna wrażeń, radości i zabawy. Zdjęcia tu

 

Z okazji "Dnia Kobiet" - 8 marca odbył się w baszej szkole "Festiwal mody i elegancji", w którym wzięły udział dziewczynki z klas I-III. Zaprezentowały się one w pięknych, oryginalnych i bardzo ciekawych strojach. Pokazały styl i szyk. Swoje koleżanki podziwiali chłopcy z młodszych klas. Były też życzenia, które wszystkim damom, w imieniu mężczyzn naszej szkoły, złożył przewodniczący Samorządu Uczniowskiego. Zabrzmiało gromkie "Sto lat". To były bardzo miłe chwile.  Zdjęcia tu

 

luty 2013

 

26.02 – Dzień Dinozaura. W tym dniu uczniowie klasy 3b przynieśli do szkoły własne kolekcje dinozaurów, przepiękne książki poświęcone wymarłym zwierzętom oraz zebrane tematyczne ciekawostki. W czasie zajęć obejrzały filmy o prehistorycznych stworzeniach, dowiedziały się, kiedy żyły, czym się żywiły i jak się rozmnażały. Wykonały również ciekawe prace plastyczne przedstawiające wizerunki ulubionych gadów. Może, w przyszłości, wyrosną z nich dociekliwi paleontolodzy? Czas pokaże. 

 

 

 

7 lutego odbył się pierwszy szkolny etap konkursu recytatorskiego "Mały OKR 2013", którego inicjatorkami były: pani Karina Grabowska, pani Klaudia Działach-Ledwig i pani Ewa Koczar. Do rywalizacji stanęli uczniowie klas I–III. Głównym celem konkursu było rozbudzenie wśród dzieci zainteresowania sztuką recytacji, pielęgnowanie języka ojczystego oraz przygotowanie do uczestnictwa w OKR na szczeblu miasta. Każdy z młodych artystów zaprezentował wybrany utwór poetycki. Zachwycili wszyscy, jednak jury jednogłośnie, przywilej reprezentowania szkoły przyznało Agnieszce Urbańczyk z klasy 3b. Kolejny etap konkursu, przewidziany dla klas 4–6, odbędzie się 25 lutego bieżącego roku.

 

 

 

Dzień Bezpiecznego Internetu obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku i ma na celu propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych. Uczniowie klasy 3b wraz z wychowawcą, panią Ewą Koczar, aktywnie włączyli się w akcję przygotowując tematyczne plakaty promujące odpowiedzialność za działania w Internecie. Prace zostały wyeksponowane na korytarzu szkolnym. Kliknij na baner poniżej aby zobaczyć zdjęcia.

 

 

Zima to trudny okres dla ptaków. Niełatwo im zdobyć pożywienie, dlatego tak jak co roku uczniowie wraz z nauczycielem przyrody Panią Krystyną Matejczyk prowadzą akcję "Pomagamy ptakom przetrwać zimę".

 

  

 

Opiekun Szkolnego Koła Ligi Ochrony Przyrody Krystyna Matejczyk prosi o włączenie się do zbiórki na rzecz Społecznego Azylu dla Bezpańskich Zwierząt "Cichy Kąt". Podobnie jak w ubiegłym roku zbieramy karmę, koce, miski, smycze, obroże i zabawki dla zwierząt.

 

 

styczeń 2013

 

31 stycznia, w naszej szkole, odbyła się huczna zabawa karnawałowa dla uczniów klasa I-III. Tego dnia dzieciom towarzyszyło wiele emocji i wrażeń. Sala gimnastyczna przystrojona została kolorowymi serpentynami. Na bal przybyły księżniczki, wróżki, ale też czarodzieje, policjanci, kowboje oraz różne inne barwne postacie. Czas wypełniały liczne zabawy, które proponowała nam Pani Danusia "Pocahontas". Dobry humor dopisywał zarówno dzieciom, jak i nauczycielom, dlatego zabawa była bardzo udana. Zdjęcia tu

 

 

 

ZNAM TWÓRCZOŚĆ JULIANA TUWIMA - NOC W SZKOLE Grupa uczniów z klas V i VI wraz z opiekunami spędziła w dniu 25.01.2013 noc w szkole. Zdjęcia tu

 

PRZEDSTAWIENIE JASEŁKOWE Wieloletnią tradycją bożonarodzeniową w naszej szkole jest przygotowanie i wystawienie Jasełek. Tym razem w role Świętej Rodziny, aniołów i Trzech Króli wcielili się uczniowie klasy 2A i 2B. Nie zabrakło również kolęd w wykonaniu szkolnego zespołu wokalno - muzycznego. Pięknie wykonane kolędy znakomicie komponowały się z treścią przedstawienia, wprowadzając nas wszystkich w świąteczną atmosferę Bożego Narodzenia. Przedstawienie zaprezentowaliśmy 21 grudnia 2012 roku. Bardzo podobało się ono zarówno pracownikom szkoły, jak również samym uczniom. Gromkimi oklaskami nagrodzono wszystkich aktorów. Należy również wspomnieć o wyjątkowej scenografii, którą wykonali nauczyciele klasy 2a i 2b oraz siostra Estera. Szczególne podziękowania kierujemy do p. Jarosława Drożniewicza za nagłośnienie naszego przedstawienia. W związku z dużym zainteresowaniem do obejrzenia Jasełek zaprosiliśmy również Rodziców naszych uczniów oraz Przedszkolaki z Przedszkola nr 40 w Bytomiu. Miało to miejsce 15 stycznia 2013 roku.

 

 

 

DZIEŃ BAŁWANA Bałwanek – symbol zimy. To jego święto przypada 18 stycznia. Tę okazję postanowili wykorzystać uczniowie klasy III b. Choć za oknem panował duży mróz, dzieci nie chciały się poddać. Wysłuchały tematycznych piosenek, wierszy i baśni H. Ch. Andersena "Bałwan ze śniegu" oraz same stworzyły śniegowe bałwanki. Zabawa podobała się wszystkim. Ciekawe tylko, czy i nasze bałwanki nie "odpłyną" od nas wiosną. 

 

  

9 stycznia grupa teatralna Gwiazdeczki odwiedziła swoich młodszych kolegów w Przedszkolu Miejskim nr 9 w Bytomiu. Miło było odwiedzić dawno zapomniane kąty… Sale i zabawki wywołały wiele wspomnień. Młodzi artyści nie pozwolili sobie jednak na dekoncentrację. Wspaniale wystąpili, prezentując swoje aktorskie umiejętności przed grupą dzieci. Przedstawienie "Wilk i Kapturki" zostało nagrodzone gromkimi brawami, a rozbawione dzieciaki z uśmiechem wróciły do swoich sal i zabawek.

 

 

grudzień 2012

 

 

 

Czas świąt Bożego Narodzenia, okres, w którym lubimy obdarowywać innych, jest okazją, by sprawiać radość. Wykorzystała to grupa teatralna "Gwiazdeczki" przygotowując dla swoich młodszych kolegów przedstawienie pt. "Wilk i Kapturki". Podczas spektaklu dzieci przekonały się, że warto uczyć się języków obcych, a gorące brawa zapewne zmotywują młodych aktorów do dalszej pracy.

 

 

20 grudnia odbył się szkolny etap konkursu kolęd i pastorałek "Śpiewajmy Jezusowi". Celem konkursu było popularyzowanie wśród dzieci jednej z najpiękniejszych tradycji: śpiewu kolęd, pastorałek i piosenek świątecznych. Do rywalizacji przystąpiło 5 zespołów z klas I – III. Najciekawiej swoją kolędę wyśpiewała grupa z klasy IIIb i to ona będzie reprezentowała klasy młodsze w konkursie miejskim. Ponadto jury przyznało dwa wyróżnienia. Kolejno uzyskały je klasy: IIa i IIb. Zwycięzcom gratulujemy. Będziemy trzymać za nich kciuki podczas kolejnego etapu zmagań. 

 

 

 

5 grudnia cała społeczność szkoły uczestniczyła w uroczystej akademii pod przewodnim hasłem Marka Szołtyska  "Śląsk, takie miejsce na ziemi". Podczas uroczystości uczniowie z klasy IIIa i IIIb, czytając teksty w gwarze śląskiej, wprowadzili widzów w świat tradycyjnego ślązaka. Całość, przeplatana tańcami i piosenkami, przypomniała wszystkim o bogactwie kultury i obrzędowości śląskiej.

 

 

Dnia 6 grudnia, na zaproszenie Samorządu Uczniowskiego, naszą szkołę odwiedził dostojny gość wraz ze swoją świtą. Niestety reniferki nie zmieściły się w drzwiach i musiały zaparkować na podwórku przed szkołą. Świętemu Mikołajowi oraz jego kompanom bardzo podobało się w naszej szkole. Zarówno diabełki jak i aniołki miały dużo roboty - Mikołaj wymagał zaktualizowania informacji o zachowaniu każdego z uczniów ;) Na szczęście większa większość z nas przez cały rok świeciła dobrym przykładem i mogliśmy liczyć na mnóstwo prezentów. Obiecaliśmy, że w nadchodzącym roku także będziemy się starać, tak aby spotkać się ze Świętym ponownie. Pstryknęliśmy także kilka fotek na pamiątkę.

 

  

listopad 2012

 

22 listopada 2012

Jedna z uczennic klasy III b – Lidia Samotus, miała okazję do zaprezentowania swoich umiejętności tanecznych w Muzeum Górnośląskim, podczas części artystycznej Spotkania Pokoleń. Uroczystość była zorganizowana przez ZNP w Bytomiu dla nauczycieli bytomskich placówek oświatowych. 

 

Zbliżają się Andrzejki. Już do dziś uczniowie klas młodszych rozpoczęli swoje doroczne świętowanie. Swoją zabawę zorganizowała już klasa IIIb. W czasie popołudniowej imprezy uczniowie mieli okazję m. in. do lania wosku, wróżb z kart oraz magicznych kostek. Były także tradycyjne tańce, śpiew i słodki poczęstunek. Wszyscy doskonale się bawili. Ciekawe tylko, czy wróżby się spełnią? Doskonale jednak rozumiemy, że to tylko zabawa.

 

 

październik 2012

 

"Graffiti to nie wandalizm to sztuka"

3 października 2012r Patryk Werajtis (5b) i Bartosz Gawęcki (6c) uczestniczyli w warsztatach graffiti zorganizowanych przez SP 45. W tym dniu uczniowie poznali tajniki sztuki street–art’u. W dniach 18 – 19 października odbyła się realizacja projektów. Projekt został wykonany na ogrodzeniu boiska GKS Szombierki. Każda szkoła miała do dyspozycji jedno betonowe przęsło o wymiarach 2m x2m. Uczestnicy warsztatów przy realizacji swojego projektu skorzystali z pomocy Marty Skowronek (6c), Doroty Chobot (4a) i Victorii Pelki (5b). 

 

 

Pikinik malarski "Sielskie klimaty"

4 października grupa uczniów z klas IV, V i VI kolejny raz wzięła udział w pikniku malarski "Sielskie klimaty". Piknik malarski to impreza rozwijająca aktywizację twórczą dzieci i młodzieży w zakresie malarstwa tj.: wykonywanie prac plastycznych w plenerze, rozwijanie umiejętności poszukiwania inspiracji w istniejących obiektach architektonicznych, sztuki stosowanej. Działania te miały również na celu popularyzację zbiorów parku etnograficznego, jednocześnie przybliżenie kultury materialnej dawnych wieków na terenie Śląska. Tematem twórczych działań był: pejzaż, architektura, wnętrza obiektów architektonicznych. 

 

 

25 października 2012

Uroczyste nadanie naszej szkole imienia UNICEF. Wiecej tutaj

 

Z okazji Dnia Edukacji Narodowej w naszej szkole odbył się koncert życzeń dla nauczycieli i pracowników szkoły.

 

 

wrzesień 2012


22 września uczniowie uczęszczający na zajęcia kółka teatralnego "Gwiazdeczki"  oraz grupa dzieci z klasy 2b wraz z rodzicami i nauczycielami – p. Ewa Koczar i p. Joanną Kowalską uczestniczyli w METROPOLITALNEJ NOCY TEATRÓW. Podczas zorganizowanych zajęć mieli okazję m.in. zwiedzić pracownię krawiecką i przymierzyć stroje sceniczne, uczestniczyć w lekcji tańca, śpiewu, gry na instrumentach, wystąpić na scenie, a także wysłuchać arii śpiewanych przez profesjonalnych artystów Opery Śląskiej. Noc pełna wrażeń dostarczyła wszystkim wiele radości i pozwoliła poznać warsztat pracy aktorskiej. 

 

 

W dniu 27 września2012 z okazji Światowego Dnia Turystyki uczniowie klasy Vb uczestniczyli w XI Rajdzie Promienistym. Zaplanowano 8 tras pieszych i rowerowych. Pod opieką pani Teresy Tworek i mam udaliśmy się na trasę rajdu "Szlakiem Matki Ewy". Postać Ewy von Thiele-Winckler zaciekawiła uczniów. Początek trasy rajdu to kościół p.w. Św. Krzyża w Miechowicach, następnie udaliśmy się na zwiedzanie podziemi kościoła i cmentarza przy kościele. Dalej to spacer po parku, uczniowie szukali największych drzew zasadzonych jeszcze przez rodziców Matki Ewy. Mijając budynek Szkoły Podstawowej nr 33 udaliśmy się na zwiedzanie domku Matki Ewy. To tu jest Ostoja Pokoju - dzieło miłosierdzia matki Ewy. Uczniowie wysłuchali wspomnień diakonisy Marty Grudke, zwiedzili dom. Na skromnym grobie tak wielkiej osoby jest napis Ancilla Domini 1866-1930 Służebnica Pańska. Przewodnicy p. Teresa Tworek i p. Krzysztof Pawełczyk przeprowadzili konkurs a następnie udaliśmy się autobusem do Bytomia na smaczną grochówkę i tu nastąpiło zakończenie rajdu.