ROK SZKOLNY 2013/2014

AKTUALNOŚCI Z ŻYCIA SZKOŁY - GALERIA » ROK SZKOLNY 2013/2014


Komers klas VI - 25.06.2014 r.


W czwartek, dzień przed zakończeniem roku szkolnego, szóste klasy zorganizowały pożegnalny komers - dyskotekę. Uczniowie przygotowali miejsce do tańca i zabawy, zadbali także o przekąski i napoje. Wszyscy świetnie się bawili a świadomość, iż jest to ostatnia dyskoteka w ich życiu podstawówkowym sprawiła, że atmosfera była bardzo wzniosła i niezapomniana. To prawda, że człowiek docenia wartość przyjaźni i miejsc, w momencie gdy przychodzi się z nimi rozstać. Były łzy, wzruszenie i wyśmienicie spędzony czas. Zapraszamy do oglądania fotek :)

 

 


 

Otwarcie boiska szkolnego - 09.06.2014 r.

 

W uroczystym otwarciu wzięli udział przedstawiciele władz miasta na czele z prezydentem Bytomia Damianem Bartylą. Podczas uroczystości uczniowie zaprezentowali program artystyczny p.t: „O boisku pół żartem pół serio” oraz występy taneczne. Rozegrany został inauguracyjny mecz w piłkę nożną Uczniowie SP 44 - Rodzice, oraz mecze towarzyskie w siatkówkę (SP 44 - SP 45), piłkę ręczną (Gimnazjum 6 - Gimnazjum 7). Podczas otwarcia nowego obiektu sportowego wręczone zostały także "Gwiazdy Szeryfa Praw Dziecka UNICEF". To wyróżnienie dla osób, które szczególnie wspierają uczniów Szkoły Podstawowej nr 44 w Bytomiu poprzez organizację akcji charytatywnych, wsparcie finansowe i rzeczowe. Dzięki nim dzieci mogą między innymi korzystać z zielonej szkoły czy otrzymać niezbędne przybory szkolne. W tym roku wyróżnienie otrzymali: wiceprezydent Aneta Latacz, Anna Kowolik – prezes Zarządu Ligi Kobiet Nieobojętnych, Barbara Wadowska - nauczyciel Gimnazjum nr 7 w Bytomiu, Dariusz Laksa - nauczyciel i bytomski maratończyk, twórca projektu 7 Kontynentów, 7 Maratonów, 7 Szkół oraz Patryk Walczyk - bytomski przedsiębiorca. Nowy obiekt o wymiarach 26 na 44 metry ma nawierzchnią poliuretanową. Korzystać z niego mogą zarówno miłośnicy gry w piłkę nożną i ręczną, jak również siatkarze i koszykarze. Dodatkowo obiekt został wyposażony w piłkochwyty, a wokół boiska wykonano drenaż.  

 

 


 

Preorientacja zawodowa: technik weterynarii


Dzień 9 czerwca 2014 roku obfitował w wydarzenia.

Oprócz uroczystego otwarcia boiska szkolnego, odbyło się też kolejne spotkanie z cyklu "Preorientacja zawodowa dla klas VI", zorganizowane przez panią Anetę Ościk. Tym razem gościliśmy panią mgr inż. Magdalenę Świerkosz, nauczyciela specjalizacji: technik weterynarii, w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Nakle Śląskim. Uczniowie klas szóstych mogli dowiedzieć się jaką drogę wybrać, aby zdobyć ten atrakcyjny zawód i pracować w przyszłości ze zwierzętami. Okazało się, iż przedmioty, które trzeba zaliczyć, oraz wiadomości, które trzeba zdobyć nie należą do łatwych i jest ich bardzo dużo. Chętnie zadawano pytania i z uwagą śledzono prezentację multimedialną przygotowaną przez gościa.

 

  

 

  

 

  
Piknik Wolności


4 czerwca 2014, bytomski Urząd Miejski zorganizował Piknik Wolności, z okazji 25-lecia pierwszych częściowo wolnych wyborów w Polsce. Na piknik zaproszeni zostali uczniowie bytomskich szkół. Naszą szkołę reprezentowała "śmietanka intelektualna", czyli uczniowie klas szóstych, któzy zdobyli ponad 30 punktów na Sprawdzianie Szóstoklasisty, wraz z paniami Anetą Ościk oraz Klaudią Działach - Ledwig. Od samego początku imprezy, uczestniczyliśmy w niecodziennych atrakcjach: przejazd kolejką wąskotorową z centrum miasta do stacji Sportowa Dolina, wysłuchanie koncertów i przedstawień przygotowanych przez uczniów bytomskich szkół na wszystkich szczeblach, poczęstunek z grillowanych kiełbasek i napojów. Honorowy patronat nad imprezą objęła wiceprezydent Bytomia, pani Aneta Latach, która dzielnie żegnała wyruszających w podróż wąskotorówkę uczestników, aby znów przywitać nas na SPortowej Dolinie.

Na koniec pstryknęliśmy sobie pamiątkowe fotografie:

 

  

 

 

 


 

    

Zielona Szkoła 2014


W dniach od 18 do 31 maja 2014 r. uczniowie klas trzecich naszej szkoły wraz z Panią Dyrektor Bronisławą Miarczyńską oraz wychowawcami - opiekunami: P. Małgorzatą Szymik-Jaremko, P. Joanną Kowalską i P. Ewą Koptas przebywali na "Zielonej Szkole" w Jastrzębiej Górze. Zacumowaliśmy w domu wczasowym "Zew Morza". W czasie pobytu cieszyliśmy się piękną, słoneczną pogodą, która sprzyjała spacerom brzegiem morza oraz poznawaniu nadmorskiego krajobrazu. Zakwaterowani byliśmy w pokojach dwu-, trzy- i czteroosobowych z łazienkami i telewizorem. Dziennie spożywaliśmy trzy posiłki: śniadania i kolacje w formie bufetu szwedzkiego oraz obiad serwowany do stolika wraz z  podwieczorkiem.

Celem wyjazdu było :

 • zapewnienie dzieciom aktywnego wypoczynku w zdrowym klimacie wybrzeża, w strefie bezpośredniego oddziaływania aerozolu morskiego;
 • integracja grupy rówieśniczej: utrwalenie zasad bezpiecznego współżycia i współdziałania w grupie;
 • uwzględnienie elementów profilaktyki zdrowotnej i edukacji ekologicznej;
 • wyrabianie nawyku przestrzegania bezpieczeństwa i higieny osobistej ;
 • poznanie nadmorskich miejscowości: Jastrzębia Góra, Władysławowo, Gdańsk, Gdynia, Hel oraz zabytków, pomników, legend i wydarzeń historycznych związanych z tymi miejscami ;
 • przybliżenie pracy „ludzi morza” – zwiedzanie portu w Gdyni ;
 • uwrażliwienie na piękno krajobrazu nadmorskiego, bogactwo fauny i flory ;
 • wyrabianie nawyku dbania o swoje zdrowie ;
 • wdrażanie do aktywności ruchowej, muzycznej, artystycznej poprzez gry i zabawy na plaży, spacery, konkursy ;
 • kształtowanie określonych umiejętności matematycznych ( obliczenia pieniężne );
 • rozwijanie umiejętności wypowiadania się w mowie i w piśmie- pisanie pozdrowień, listów, sprawozdań , prowadzenie dziennika obserwacji ;
 • utrwalenie pojęć związanych z pogodą, horyzontem, widnokręgiem, kierunkami świata ;
 • zapewnienie pełnej regeneracji sił fizycznych i psychicznych.

Uczniowie – uczestnicy "Zielonej Szkoły" w Jastrzębiej Górze, oprócz zdobywania wiedzy i umiejętności, wdrażani byli do samodzielności, samokontroli i samooceny wykonywanych zadań. Pozwoliło im to doskonalić swoja pracę, budować pozytywny obraz samego siebie i poczucie własnej wartości. Nikt nie mówił, że będzie łatwo… ( U.: "Czasem zbyt wiele od nas wymagali, ale zawsze się o nas troszczyli  i dbali o nasze bezpieczeństwo i zdrowie" ). Dziękujemy sobie wszyscy !

Nasz pobyt rozpoczęliśmy wycieczką na Fermę Strusi w Kniewie. Tam na naszych oczach usmażona była jajecznica ze strusiego jaja, którą degustowaliśmy z wielką przyjemnością.

W trakcie pobytu zwiedzaliśmy Gdańsk, Gdynię i Hel. Spacerowaliśmy także po molo w Juracie. W Gdyni podjechaliśmy do centrum nauki "Experyment", gdzie spędziliśmy półtorej godziny, wyśmienicie się bawiąc. Eksperymentowaliśmy, poznając prawa fizyki i przyrody. Dookoła było pełno "stanowisk", przy których mogliśmy samodzielnie pobawić się dźwiękiem i obrazem. Najbardziej podobał nam się numer z głową na talerzu, kabina hałasu, gdzie każdy mógł wykrzyczeć się do woli oraz komnata, w której można się było poczuć jak Alicja w krainie czarów i zmienić swój wzrost. Następnie w porcie gdyńskim podziwialiśmy legendarne statki: Dar Pomorza i ORP Błyskawica.

W Gdańsku widzieliśmy stary port nad Motławą, Żurawia, Złotą Bramę, Dwór Artusa i Ratusz. Przeszliśmy Drogą Królewską i ulicą Długą. Poznaliśmy wiele legend o mieście Gdańsku i robiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcia przed Fontanną Neptuna.

W drodze na Hel zwiedziliśmy Pracownię Bursztynu Damroka. Odwiedziliśmy również Ocean Park we Władysławowie, w którym zaznajomiliśmy się z różnorodnością, pięknem i realną wielkością wielu stworzeń morskich i oceanicznych. Podczas wizyty w fokarium na Helu, dzięki pokazom i opowieściom pracownika, wiele dowiedzieliśmy się o życiu i zwyczajach fok. Ważnym punktem tej wycieczki był rejs statkiem. 

Na koniec odbyliśmy wędrówkę na cypel – czubek nosa Polski.

Dotarliśmy do najbardziej wysuniętego w morze punktu Polski - "Gwiazdy Północy". Udało nam się podziwiać krajobraz nadmorski z Rozewia, z wysoka, z tarasów latarni morskiej.

Wreszcie należało by wspomnieć o wycieczce, która na pewno pozostanie w naszych wspomnieniach na długo, czyli wyjazd do Łeby na "ruchome wydmy". Mieliśmy okazję zobaczyć na własne oczy bardzo urokliwe miejsce - Słowiński Park Narodowy, o którym wcześniej mówiliśmy na zajęciach. Dojechaliśmy tam melexami, co również bardzo nam się podobało.

Nie można również zapomnieć o atrakcjach przygotowanych dla nas przez organizatora wypoczynku – biuro "Pinokio". Były to wspólne dyskoteki, wyjścia na basen, ognisko oraz ciekawe animacje.

Pogoda nam dopisywała, więc na plaży budowaliśmy zamki z piasku i opalaliśmy się. Pomysłów było tyle, ilu artystów. Oczywiście pomagały nam morskie fale, które tworzyły właściwy budulec.

Opaleni i uśmiechnięci wróciliśmy do domu.

Odbyły się wszystkie zaplanowane wycieczki i zajęcia.

PS. Takiej wspaniałej pogody nie spodziewał się nikt !!!

Zostały piękne wspomnienia, pamiątki i zdjęcia.

Uczniowie klas trzecich wraz z opiekunami.

 


 


 

Konkurs "English Dictation o tytuł mistrza ortografii angielskiej".

29 maja 2014, reprezentantki naszej szkoły: Basia Jaworska i Ola Piotrowska, wzięły udział w konkursie o tytuł mistrza ortografii angielskiej, zorganizowanym w Szkole Podstawowej nr 42 w Bytomiu. Wygrywając etap szkolny, dziewczynki potwierdziły, iż nie mają sobie równych w poprawnym pisaniu w języku angielskim, wśród uczniów naszej szkoły.

Mimo, iż w finale nie zdobyliśmy żadnych medalowych miejsc, zabawa była przednia. Uczniowie SP42 przygotowali dla nas anglojęzyczne przedstawienie "Goldilocks and the three bears". Byliśmy pod wrażeniem świetnie opanowanych ról, cudownej scenografii oraz nienagannego akcentu angielskiego. Całe przedsięwzięcie musiało wymagać nie lada odwagi, pracy i nakładów czasowych!

Mamy nadzieję, że w przyszłym roku znów zobaczymy się na konkursie i tym razem wygramy!

 

   

 


 

"Kocham Cię Mamo", pod takim hasłem uczniowie klasy 1b przygotowali w tym roku szkolnym uroczystość dla swoich mam. Zorganizowany z tej okazji koncert życzeń, przeplatany piosenkami, wierszami i tańcem wywołał na twarzach gości niezapomniane wzruszenia, a drobne upominki, samodzielnie wykonane przez dzieci, długo jeszcze będą przypominać te chwile.

 

 

 

 

      


 

Szkoła Podstawowa nr 44 im. UNICEF

w Bytomiu zdobyła II miejsce

w Ogólnopolskim Konkursie Filmowym

"Wodny Teatr"

 

Nasza szkoła wzięła udział w Ogólnopolskim Konkursie Filmowym "Wodny Teatr", który odbywał się w ramach projektu "Kajakowy Patrol Św. Franciszka II". Organizatorem konkursu było Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Drohiczyńskiej, przy wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Konkurs służył wybraniu najciekawszych spektakli teatralnych przedstawiających problem ochrony wód i gospodarki wodnej oraz kształceniu twórczego myślenia i umiejętności aktorskich. Z radością informujemy, że nasza szkoła zajęła II miejsce przygotowując, spektakl "Ryby głosu nie mają…?". Przedstawienie jest autorskim dziełem naszych uczniów. Scenariusz został napisany przez uczennicę klasy VIc, Aleksandrę Piotrowską. Muzykę opracowali uczniowie: Patryk Werajtis, Aleksandra Białas, Agata Safader z kl. VIb oraz Agnieszka Urbańczyk z kl. IVb pod kierunkiem pani Janiny Bańczyk. Dekoracją, wykonaniem strojów oraz przygotowaniem przedstawienia zajęli się uczniowie: Karolina Tymochowicz, Agata Borowiec z kl. VIa, Aleksandra Białas, Agata Safader, Martyna Lusa z kl. VIb, Aleksandra Piotrowska z kl. VIc, Agnieszka Urbańczyk, Jakub Szmatloch, Kamil Kruczek z kl. IVb oraz Justyna Piotrowska z kl Va. Grupa uczniów pracowała pod kierunkiem nauczycieli Grażyny Chyrek oraz Klaudii Działach-Ledwig. Pragniemy również serdecznie podziękować pracownikom Bytomskiego Teatru Tańca i Ruchu Rozbark za udostępnienie sceny oraz za fachową pomoc podczas nagrywania filmu. Autorzy wybranych filmów odbędą Wodne Teatralne tourne po wojewódzkich ośrodkach kultury celem przedstawienia ich szerszej publiczności.

 


 

Wyniki Międzyszkolnego Konkursu Literackiego

"Kwiaty jako bohaterowie baśni"

 

Pragniemy poinformować, iż został rozstrzygnięty Międzyszkolny Konkurs Literacki "Kwiaty jako bohaterowie baśni”.

Dziękujemy wszystkim szkołom za wzięcie udziału w konkursie. Bardzo się cieszymy z ilości nadesłanych prac. Oznacza to, że idea konkursu dotarła do tak wielu osób.

Laureatami konkursu zostali:

 1. Rozalia Ziętkowska ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Bytomiu – za baśń "Magiczna perła"

 2. Emilia Jasińska ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Bytomiu – za baśń "Złoty flet"

 3. Aleksandra Piotrowska ze Szkoły Podstawowej nr 44 im. UNICEF w Bytomiu - za baśń "Niezwykła przyjaźń"Zwycięzcom GRATULUJEMY!!!

 


 

22 marca obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Wody.

Z tej okazji członkowie Szkolnego Koła Ligi Ochrony Przyrody wykonali na szkonym korytarzu gazetki:

 • znaczenie wody w przyrodzie,
 • sposoby oszczędzania wody.

W tym dniu uczniowie ubrali się na niebiesko, a do picia mieli oczywiście wodę.

 

  

  

 


 

25 marca 2014 r. grupa uczniów naszej szkoły pod opieką nauczyciela przyrody, p. K. Matejczyk uczestniczyła w warsztatach "Przeróbka węgla kamiennego" w II Liceum Ogólnokształcącym w Bytomiu. Uczestnicy zajęć mieli okazję samodzielnie wykonywać doświadczenia w pracowni chemicznej, a także zapoznać się z przygotowaną prezentacją multimedialną na temat powstania węgla kamiennego. Na zakończenie wszyscy poczęstowani zostali tradycyjną śląską wodzionką.

 

  

  

  

 


 
12 kwietnia 2014 roku w Hali "NA SKARPIE" odbył się II Turniej Pamięci Andrzeja Motyki. Organizatorami tegorocznej imprezy byli: Jacek Gorczyca, Liga Kobiet Nieobojętnych oraz Szkoła Podstawowa nr 44 im. UNICEF w Bytomiu. Patronat nad turniejem objął Prezydent Miasta Bytomia. W programie znalazły się rozgrywki drużyn z Bytomia (Szombierki Bytom, Polonia Bytom, Silesia Miechowice), Zabrza (Górnik Zabrze), Katowic (GKS Katowice) i Miedar (Orzeł Miedary). Mecze odbyły się w systemie "każdy z każdym", a młodych piłkarzy dopingowała cała widownia. I miejsce zajęły Szombierki Bytom, II Polonia Bytom, a miejsce III wywalczył Orzeł Miedary. Zwycięzcy otrzymali z rąk Prezydenta Miasta Bytomia Damiana Bartyli, Anny Kowolik - Prezes Ligi Kobiet Nieobojętnych i Bronisławy Miarczyńskiej - dyrektor SP 44 puchary, medale i dyplomy.

 

          Odbyły się także mecze towarzyskie, w których o zwycięstwo walczyły drużyny uczniów szkół podstawowych 44 i 45, a także drużyny rodziców. Mecz uczniów wygrała drużyna SP 45 wynikiem 1:0, natomiast mecz rodziców  rzutami karnymi drużyna SP44 wynikiem 2:1. Mecz towarzyski rozegrali również Oldboje Szombierek z Drużyną Jacka Gorczycy. Skład drużyny Oldbojów Szombierek: Zenon Lissek, Bogusław Cygan, Krzysztof Woźniak, Sławomir Świstek, Piotr Bula, Wojciech Motyka, Piotr Kadzimierz, Stanisław Bykowski i Kazimierz Braun. Skład Drużyny Jacka Gorczycy: Jan Motyka, Damian Cybul, Michał Cybul, Przemysław Miarczyński, Adam Filipiak, Kamil Ronewicz, Mateusz Rosół. Rozegrano również mecz towarzyski bytomskich samorządowców z przedsiębiorcami. W drużynie samorządowców zagrali: Jakub Snochowski, Tomasz Wac, Andrzej Wężyk, Andrzej Kostek, Michał Bieda, Tomasz Kupijaj. Skład drużyny przedsiębiorców przedstawiał się następująco: Damian Bartyla, Antoni Wojciechowski, Mirosław Cechowski, Sławomir Żychliński, Krzysztof Gajos, Jacek Hanke.

 

         Po raz drugi uczciliśmy pamięć Andrzeja Motyki - bytomskiego sportowca zmarłego w 2011 roku, który przez wiele lat był związany z klubem piłkarskim Szombierki Bytom.
 


Z okazji Światowego Dnia Ziemi w naszej szkole odbył się konkurs ekologiczny pod hasłem: "Nasze śmieci też są piękne". Jego głównym celem było skierowanie uwagi dzieci na korzyści wynikające z segregacji odpadów oraz ich ponowne wykorzystanie. Zadaniem uczestników było wykonanie dowolnej pracy z materiałów przeznaczonych do recyklingu. Jury przyznało: I miejsce Olivii Jagiellicz, II miejsce uzyskała Alicja Mainka, a III – Oliwia Samojlik. Ponadto przyznano cztery wyróżnienia, a otrzymali je: Paulina Daszkiewicz, Dominik Tórz, Natalia Brzuchnalska i Bartosz Haśkiewicz.


   


  Tradycyjnie, 21 marca, odbyła się w naszej szkole kolejna edycja konkursu "I ja mam talent". Przygotowania do Ogólnopolskiego Dnia Talentów rozpoczęły się już w lutym, kiedy to zostały przeprowadzone eliminacje. O tytuł laureata ubiegało się 28 kandydatów. Uczestnicy rywalizowali m.in. w takich kategoriach, jak: taniec, śpiew, plastyka, recytacja, gra na instrumentach oraz samodzielne wykonanie gry komputerowej. Tytuł laureata uzyskali: Marta Gomuła, Olivia Jagiellicz, Agnieszka Urbańczyk, Agata Safader, Aleksandra Białas, Patryk Werajtis, Justyna Piotrowska, Victoria Pelka.

Gratulujemy i zachęcamy do dalszego rozwoju swoich umiejętności, pasji i talentów.

 

 


20 marca uczniowie klasy 1b aktywnie włączyli się w obchody Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej. Była to doskonała okazja do kolejnych działań promujących zdrowy styl życia. Podczas zajęć dzieci układały opowiadanie o bolącym ząbku, kolorowały obrazek i uczyły się tematycznej piosenki. Na zakończenie pod kierunkiem pani higienistki umyły ząbki, by ich uśmiech był zawsze promienny.

 


________________________________________________________________________________________________________

Dnia 7 marca bieżącego roku został rozstrzygnięty konkurs zorganizowany przez Szkolne Koło Towarzystwa Miłośników Bytomia pod hasłem: "Bytom w oczach dziecka". W kategorii klas młodszych nagrodzeni zostali uczniowie klasy Ib: I miejsce zajął Dominik Kostecki, II miejsce - Oliwia Jęczmyk. W kategorii klas starszych nagrody otrzymali uczniowie klasy Va: I miejsce - Jakub Szmit, II miejsce - Agnieszka Sobel i III - Wiktoria Robakowska. Zwycięzcom gratulujemy.

 

  

 __________________________________________________________________________________________________________________

 

Dzień 6 marca była dla nas dniem wyjątkowym. Kolejny raz odwiedziły nas Przedszkolaki wraz ze swoimi rodzicami. Powitaliśmy ich przedstawieniem teatralnym pt. "Ptasie radio" oraz występem zespołu wokalnego "Cantare".

Następnie głos zabrała Pani dyrektor Bronisława Miarczyńska.

W klasach na gości czekali nauczyciele, proponując ciekawe zajęcia, w sali gimnastycznej natomiast dzieci mogły poćwiczyć grę w tenisa. Ponadto goście mogli obejrzeć wystawy prac utalentowanych plastycznie uczniów naszej szkoły.

W naszej kawiarence można było skosztować słodkich smakołyków.

Spędziliśmy wspólnie bardzo miłe chwile.

Do następnego razu!!!

 

 

 

 

 Preorientacja zawodowa dla klas VI: Architekt krajobrazu.

W dniu 14. lutego 2014, odbyło się w naszej szkole spotkanie z panią Jadwigą Bujoczek, nauczycielem w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Nakle Śląskim, zawodowo zajmującą się także projektowaniem terenów zieleni. Spotkanie zorganizowała pani mgr Aneta Ościk, w ramach projektu "Preorientacja zawodowa dla klas VI". Zaproszony gość opowiadał nam o aspektach wykonywania zawodu: architekt krajobrazu. Mogliśmy dowiedzieć się zarówno o przyjemnych stronach tej profesji (projektowanie, rysowanie, efekty pracy cieszące oko), ale także poznać jej mniej przyjemne okoliczności (kopanie rowów i "grzebanie w ziemii"). Pani Bujoczek przygotowała dla nas prezentację i ciekawą prelekcję. Z zainteresowaniem wciągnęliśmy się w temat i może w niektórych z nas zakiełkowało ziarenko pracy na łonie natury w przyszłości.

 

 

_________________________________________________________________________________________________________________

Dzień Pamięci Tragedii Górnośląskiej

W ostatnią niedzielę stycznia od kilku lat obchodzimy Dzień Pamięci Tragedii Górnośląskiej. Pojęcie Tragedii Górnośląskiej odnosi się do  terroru jaki Armia  Czerwona stosowała wobec Ślązaków: aresztowań, egzekucji oraz wywózek na Sybir i do kopalń Donbasu na Ukrainie w latach 1945-1948. Szacuje się, że wywieziono co najmniej od 50 do 90 tys. osób. Większość   nigdy nie wróciła do domu. Z chwilą wkroczenia Armii Czerwonej w styczniu 1945 roku  na ziemie należące przed wojną do Niemiec - Górny Śląsk i Prusy Wschodnie – władze radzieckie wydały rozkaz dot. wywózki mężczyzn zdolnych do pracy i noszenia broni. Autochtoni zostali przez władze radzieckie uznani za  wrogi "element germański". Zbrodnia w Miechowicach. Jedną z tragedii była zbrodnia na mieszkańcach Miechowic w dniach 25-27 stycznia 1945 roku. W Miechowicach  zginął radziecki major zastrzelony przez młodego chłopca z Hitlerjugend. W odwecie zastrzelono około 380 osób, wywleczonych z domów mieszkańców Miechowic. Obóz Pracy Świętochłowice–Zgoda. Wśród więźniów obozu przytłaczającą większość stanowili Ślązacy, ale znaleźli się tam również Polacy z tzw. "Centralnej Polski" oraz obcokrajowcy. Wraz z rodzicami do obozu trafiły nawet dzieci. Do obozu kierowano osoby bez wyroku sądowego, jedynie na podstawie decyzji władz bezpieczeństwa. Jak ocenia jeden z przebywających w obozie, więźniowie "w większości byli prostymi, solidnymi Górnoślązakami, którzy uczciwie pracowali i troszczyli się o swoje rodziny". Starano się jednak przekonać mieszkańców Śląska, że do obozu trafiają wyłącznie Niemcy oraz znienawidzeni aktywiści ruchu nazistowskiego. W obozie panował straszny głód. Całodzienne wyżywienie stanowiła czarna kawa zbożowa oraz około 125 gramów chleba wydawanych rano i wieczorem, natomiast obiad stanowiła zupa z buraków pastewnych. Dochodziło do tego, że więźniowie żywili się trawą. Ratunkiem dla niektórych były paczki przysyłane do obozu przez rodziny. Były one jednak często konfiskowane przez strażników. Warunki sanitarno-bytowe również były katastrofalne. Więźniowie spali po trzy osoby na jednej pryczy, bez sienników i koców, we własnych ubraniach, w których zostali doprowadzeni do obozu. W krótkim czasie plagą obozu stały się wszy, pluskwy i szczury. Wkrótce pojawiły się także groźne choroby zakaźne:  czerwonka i tyfus. Przez obóz przeszło 6 tyś. osób , z których około 1/3 nie przeżyła.

 


Wycieczka klas trzecich do fabryki bombek

Czując magię zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia, 9 grudnia, uczniowie klas trzecich wybrali się na wycieczkę do fabryki bombek "Decora" w Miechowie. Czekało tam na nich wiele atrakcji. Dzieci miały okazję zapoznać się z technologią wytwarzania ozdób choinkowych i zakupić piękne bombki. Ale co najciekawsze - własnoręcznie mogły ozdobić bombkę, którą zabrały do domu. To były niezapomniane przeżycia. 


 

  

 


 

"Gwiazdka dla Afryki" w Szkole Podstawowej nr 44 im. UNICEF

Boże Narodzenie przychodzi co roku i wszyscy dajemy się ponieść atmosferze pełnej duchowych wzruszeń, domowego ciepła i harmonii. Jak zawsze wywołaliśmy ten świąteczny nastrój, śpiewając kolędy i pastorałki. Koncert kolęd, który odbył się 10 grudnia w Szkole Podstawowej nr 44 im. UNICEF w Bytomiu, był szczególny pod wieloma względami. Najważniejszym celem naszego kolędowania było zebranie środków na ratowanie życia dzieci w Sierra Leone. Koncert rozpoczął się od występu gości z Miejskiego Domu Kultury nr 2 w Bytomiu, następnie zaprezentował się szkolny zespół muzyczny Cantare wraz z dziećmi ze świetlicy socjoterapeutycznej. Tegoroczna nowością były występy kolędowe uczniów wszystkich klas naszej szkoły. "Gwiazdka dla Afryki" to projekt, w ramach którego uczniowie przygotowali symboliczne prezenty dla maluchów z Sierra Leone. Wykonane pudełeczka owinięte wstążeczką cieszyły się ogromną popularnością. Każdy mógł przekazać na szczytny cel darowiznę stanowiącą równowartość wybranego przez siebie podarunku. Solidaryzując się z trudną sytuacją dzieci w Afryce, przygotowaliśmy również kiermasz świąteczny, z którego dochód dodatkowo przekazaliśmy na rzecz dzieci z Sierra Leone. Trzeba przecież tak niewiele, by komuś pomóc… Organizatorami akcji były: Joanna Kowalska i Janina Bańczyk.


 Barbórka - Dzień Śląski w naszej szkole!

Na 4 grudnia, czyli Barbórkę, uczniowie naszej szkoły przygotowali mnóstwo atrakcji, aby każdy mógł poczuć podniosłą atmosferę tego święta i przez chwilę przystanąć w zadumie nad ciężką pracą górników. W tym dniu, każda z klas zaprezentowała przedstawienia, gazetki, wystawy i piosenki ściśle powiązane z tradycjami Ziemi Śląskiej. Na trzeciej lekcji zgromadziliśmy się na sali gimnastycznej i, bardzo podekscytowani, uczestniczyliśmy w wielkim widowisku zarówno jako widzowie jak i artyści wykonawcy. Mogliśmy zobaczyć znane bajki "godane" po śląsku, posłuchać wierszy recytowanych gwarą, przyjrzeć się z bliska tradycyjnym strojom śląskim... Wszyscy wystartowaliśmy w konkursie na tłumaczenie gwary śląskiej na język polski. Na koniec razem śpiewaliśmy i bujaliśmy się w rytm śląskich piosenek karaoke. To była prawdziwa śląska biesiada!

Zobaczcie sami :)


 


 

Zabawa andrzejkowa

Dnia 28 listopada w naszej szkole odbyła się dyskoteka andrzejkowa dla uczniów klas I - VI. Po zajęciach lekcyjnych, o godzinie 16.00 dzieci zebrały się na korytarzu, gdzie przy dźwiękach muzyki rozpoczęła się wspaniała zabawa. Oprócz tańców dzieci mogły wziąć udział w  konkurencjach andrzejkowych, które przygotowali wychowawcy i rodzice uczniów. Z radością można było obserwować, jak wspólnie potrafią bawić się młodsi i starsi tancerze. Po skończonej zabawie zadowoleni i pełni wrażeń uczniowie wrócili do swoich domów.

 

 


 

 

"Nasza szkoła z tego słynie, że tradycja tu nie ginie". 25 listopada uczniowie klasy 1b bawili się podczas andrzejkowej zabawy klasowej. Popołudniowe spotkanie było okazją do wspólnych tańców i wielu ciekawych wróżb. Nie zabrakło również poczęstunku przygotowanego przez zawsze wspierających nas rodziców. Szkoda tylko, że tak atrakcyjny i pełen wrażeń dzień jest tylko raz w roku.


Kliknij aby przejść do galerii.

 


 

Nasza szkoła jest otwarta dla wszystkich dzieci, dlatego w dniach: od dziewiętnastego do dwudziestego pierwszego listopada odwiedzili nas bardzo mili goście. Wraz ze swymi wychowawcami przybyły do nas przedszkolaki z Przedszkola nr 9, Przedszkola nr 39 oraz Przedszkola nr 40. Dzieci miały okazję uczestniczyć w zajęciach dydaktycznych oraz w zajęciach ruchowych prowadzonych przez nauczycieli naszej szkoły. W czasie tych lekcji mali goście wykazywali ogromne zainteresowanie i aktywność, doskonale bawili się podczas pokazów tanecznych, które zaprezentowali uczniowie szkoły. Klasy pierwsze przedstawiły taniec rosyjski, klasy trzecie - taniec japoński, natomiast klasy czwarte – chiński. Przedszkolaki miały również okazję wziąć udział w zabawie muzycznej, która wywołała uśmiech na ich dziecięcych buziach. Takie spotkania przynoszą także nam wiele radości. Do zobaczenia w przyszłym roku!


Kliknij aby przejść do galerii.

 


 

Dnia 11 listopada uczniowie Szkoły Podstawowej nr 44 im. UNICEF wzięli udział w uroczystych obchodach Narodowego Święta Niepodległości w Bytomiu. Obchody rozpoczęto od złożenia kwiatów pod tablicą "Solidarności", następnie wzięto udział w mszy świętej za Ojczyznę w Kościele p.w. Najświętszego Pana Jezusa przy ulicy Pułaskiego, po czym przemaszerowano do pomnika WOLNOŚCI i wysłuchano przemówienia prezydenta miasta - Damiana Bartyli.


SP44 Święto Niepodległości poczet sztandarowy

 


 

8 listopada uczniowie klasy 1b, podobnie jak pozostałe dzieci z klas 1-3 wzięli udział w Dniu Zdrowego Śniadania. Zgodnie z założeniami programu, zanim zasiedli do uroczystego, wspólnego śniadania, w ramach zajęć poznali 12 zasad zdrowego odżywiania. Poprzez szereg doświadczeń dowiedzieli się na przykład, dlaczego należy jeść produkty bogate w wapno i w jakich produktach można je znaleźć, dlaczego nie powinno się przychodzić do szkoły bez wcześniej zjedzonego śniadania i dlaczego nie wolno się przejadać. Przekonały się również, że czysto wyglądające ręce nie zawsze są czyste. Dzieci, świetnie przygotowane, wspólnie spożyły, zorganizowane we współpracy z rodzicami, odświętne, zdrowe śniadanie. Teraz już wszyscy będą pamiętać hasło przewodnie programu – Śniadanie Daje Moc.

 

  


 

Nasza szkoła przyłączyła się do Akcji Świątecznej Pomocy polskim dzieciom na Kresach, której celem było zebranie słodyczy, żywności i środków czystości. Dary zostały przekazane dzieciom z Doliny i Kałusza przebywającym w Bytomiu pod opieką księdza K. Panasowca. Na terenie szkoły zbiórkę prowadziła p. Ewa Koczar. Wszystkim darczyńcom dziękujemy.


     


 Dnia 24 października odbyły się obchody pierwszej rocznicy nadania Szkole Podstawowej nr 44 imienia UNICEF, które swoją obecnością uświetnili goście: inicjator nadania placówce imienia, pani wiceprezydent Bytomia, Aneta Latacz, przewodnicząca Ligi Kobiet Nieobojętnych, Anna Kowolik i radny miasta Bytomia, Piotr Bula. Uroczystość rozpoczęła się od oficjalnej akademii poświęconej Konwencji Praw Dziecka, w trakcie której zaproszeni goście wygłosili przemówienia, a także odczytano list gratulacyjny przesłany przez dyrektora generalnego UNICEF w Polsce. Druga część akademii poświęcona była krajom azjatyckim: Rosji, Indiom, Japonii, Chinom, Arabii Saudyjskiej i Mongolii. Uczniowie wyświetlili pokazy multimedialne, zaprezentowali tańce narodowe, tradycyjne stroje, sztuki walki oraz przedstawili baśń mongolską. Po zakończeniu oficjalnej części obchodów na terenie szkoły uczniowie przygotowali stoiska i wystawy, przy których można było zakosztować azjatyckich potraw, posmakować przypraw z Arabii Saudyjskiej, spróbować jedzenia pałeczkami, nauczyć się wybranych liter pisma japońskiego, podziwiać chińską porcelanę oraz wziąć udział w licznych grach i zabawach.

 

15 października obchodzony jest Światowy Dzień Mycia Rąk ustanowiony przez ONZ w 2008 roku. Dla uczniów klasy 1b była to doskonała okazja do rozmowy o tym, jak ważne dla zdrowia jest mycie rąk. Podczas zajęć dzieci dowiedziały się, kiedy należy myć ręce i jakie choroby przenoszone są przez brudne rączki. Podczas ćwiczeń nauczyły się prawidłowych zasad skutecznego mycia rąk oraz refrenu znanej piosenki "Mydło wszystko umyje". Po takich warsztatach każdy z nich zapewne będzie już pamiętał o tej najprostszej profilaktyce zdrowia. 

 

      

 


 

4 października, zgodnie z wieloletnią tradycją naszej szkoły, odbyła się uroczystość pasowania na ucznia. Dzieci z klas Ia, Ib i Ic miały okazję do zaprezentowania, licznie zgromadzonym gościom, tańców, piosenek i wierszy. Po części artystycznej złożyły ślubowanie na Sztandar Szkoły, a następnie pani Dyrektor symbolicznym, dużym ołówkiem pasowała ich na uczniów klasy I i oficjalnie przyjęła do rzeszy uczniów naszej społeczności. Kolejną atrakcją dnia był poczęstunek w klasach, przygotowany przez rodziców oraz dyplomy, wręczone przez wychowawców, upamiętniające to ważne wydarzenie. Ten dzień na długo zapadnie w pamięci wszystkich zebranych na uroczystości.

 

 


  

3 października 2013 r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w X Pikniku Malarskim Sielskie Klimaty. Wesoła grupa wyposażona w farby, pędzle, ciepłe ubrania i sporo dobrego humoru z wielkim zaangażowaniem tworzyła swoje obrazy. W skład grupy wchodzili:

 1. Ewelina Grabska
 2. Angelika Kajkowska
 3. Katarzyna Boraczewska
 4. Julia Wojciechowska
 5. Paulina Wlaźlak
 6. Agnieszka Sobel
 7. Justyna Piotrowska
 8. Emilia Najda
 9. Vanessa Matyja
 10. Barbara Jaworska
 11. Bartosz Hrncirik
 12. Martyna Lusa
 13. Izabela Piotrowska
 14. Victoria Pelka
 15. Patryk Werajtis  

PIKNIK MALARSKI - SIELSKIE KLIMATY 2013 został zorganizowany przez Stowarzyszenie Absolwentów i Przyjaciół ZSP w Katowicach, Zespół Szkół Plastycznych w Katowicach, Chorzowskie Centrum Kultury oddział Starochorzowski Dom Kultury. Współorganizatorami imprezy byli: Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie, MORiS Chorzów. Piknik malarski to impreza rozwijająca aktywizację twórczą dzieci i młodzieży w zakresie malarstwa tj.: wykonywanie prac plastycznych w plenerze, rozwijanie umiejętności poszukiwania inspiracji w istniejących obiektach architektonicznych, sztuki stosowanej. Działania te miały również na celu popularyzację zbiorów parku etnograficznego, jednocześnie przybliżenie kultury materialnej dawnych wieków na terenie Śląska. Tematem twórczych działań był: pejzaż, architektura, wnętrza obiektów architektonicznych. Prace malarskie oceniło profesjonalne jury. Autorzy najciekawszych prac zostali uhonorowani nagrodami. W tym roku zatwierdzono 1871 uczestników. W grupie nagrodzonych uczestników znaleźli się nasi uczniowie. W kategorii klas 4-6 szkół podstawowych i 1-3 gimnazjum II nagrodę zdobył Patryk Werajtis, wyróżnienie Izabela Piotrowska oraz wyróżnienie honorowe Julia Wojciechowska. Prace Bartosza Hrncirika, Vanessy Matyji, Izabeli Piotrowskiej, Patryka Werajtisa i Julii Wojciechowskiej zostały wybrane do zaprezentowania na wystawie poplenerowej w galerii Zespołu Szkół Plastycznych w Katowicach. Wręczenie nagród odbędzie się 31.10.2013r. w galerii Zespołu Szkół Plastycznych w Katowicach, ul. Ułańska 7a (os. 1000-lecia).

 

 


  

27 września został rozstrzygnięty szkolny konkurs plastyczny, dla klas I - III, pod hasłem: Jestem bezpiecznym użytkownikiem drogi. Po długich i burzliwych obradach jury wytypowało laureatów:

I miejsce - Dawid Zieliński

II miejsce - Vanessa Toporek

III miejsce - Marta Gomuła

Ponadto przyznano wyróżnienia dla: Oliwii Samojlik, Bartosza Orawiec, Natalii Brzuchnalskiej i Moniki Latacz.

Konkurs zorganizowały panie: Joanna Kowalska i Ewa Koczar.

Zwycięzcom gratulujemy, a wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie.

 

 

 


  

28 września grupa teatralna Gwiazdeczki, wraz z opiekunem - panią Ewą Koczar, uczestniczyła w IV Metropolitalnej Nocy Teatrów zorganizowanej przez Operę Śląską. Dzieci miały okazję zwiedzić kulisy teatru uczestnicząc w warsztatach plastycznych, pokazie charakteryzacji teatralnej, lekcji tańca i śpiewu. Ponadto odwiedziły pracownię krawiecką, wysłuchały występu artystów operowych oraz skorzystały z możliwości gry na instrumentach i przymiarek strojów operowych. Aż szkoda było opuszczać mury Opery. 

 

 


  

Początek jesieni to doskonała okazja, by w naturalnym środowisku zdobyć wiedzę o zmianach zachodzących w przyrodzie. Uczniowie klas pierwszych wybrali się do parku, gdzie nie tylko poznawali barwy jesieni, dowiadywali się dlaczego drzewa tracą liście, ale również rozwiązywali zadania matematyczne. Wyjście było także okazją do zebrania liści, które wzbogaciły klasowe kąciki przyrody.

 

 

 

 


  

27 września do naszej szkoły przybył zaproszony gość - Policjant. Podczas spotkania uczniowie klas pierwszych dowiedzieli się między innymi: jak bezpiecznie poruszać się po drogach i podróżować samochodem. Gość ostrzegał też najmłodszych przed osobami nieznajomymi, z którymi nie wolno rozmawiać oraz wpuszczać do domu. Ponadto podkreślił, jak ważną rolę pełnią elementy odblaskowe. Dzieci odpowiadały na zadawane pytania, wykazując się wiedzą z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Nagrodą, za zaangażowanie i udział w spotkaniu, były bardzo efektowne odblaski.

 

 

 

 


  

19 i 20 września włączyliśmy się w ogólnopolską akcję "Sprzątania Świata". W ramach akcji Szkolne Koło Ligi Ochrony Przyrody zorganizowało Konkurs Praktycznej Znajomości Zasad Selektywnej Zbiórki Odpadów. Na kilka dni przed konkursem uczniom klas IV, V i VI rozdane zostały ulotki informujące o  organizacji odbioru odpadów na terenie miasta Bytomia (takie same ulotki otrzymali wcześniej mieszkańcy Bytomia z Wydziału Ekologii Urzędu Miasta). Po zapoznaniu się zasadami zbiórki, uczniowie poszczególnych klas segregowali przygotowane śmieci  do odpowiednio opisanych i pokolorowanych pojemników. W rywalizacji liczyła się nie tylko poprawność, ale też czas segregacji odpadów. W konkursie zwyciężyła klasa Va - gratulujemy. Zwycięzcy nagrodzeni zostali na apelu szkolnym.

 

  

 


 

W naszej szkole bezpieczeństwo dzieci jest naszym priorytetem. Już w pierwszych dniach września uczniowie klas I uczyli się prawidłowego przechodzenia przez jezdnię. Pierwsze, wspólne wyjście poza mury budynku dostarczyło dzieciom wiele radości, a przyswojone umiejętności powinny przynieść wymierne efekty.

 

 

 

 


  

2 września uroczyście rozpoczęliśmy nowy rok szkolny. Uczniowie klas piątych pod opieką swoich wychowawców - p.Banasz, p.Koptas i p.Matejczyk przygotowali przedstawienie "Hej ho, hej ho - do szkoły by się szło". Pani Dyrektor, życząc sukcesów wszystkim uczniom, przecięła symboliczną wstęgę i oficjalnie uznała rok szkolny 2013/2014 za rozpoczęty.