PIERWSZE UCZNIOWSKIE
DOŚWIADCZENIA
DROGĄ DO WIEDZY
WSZYSTKIE KOLORY ŚWIATA
PIERWSZE UCZNIOWSKIE
DOŚWIADCZENIA
DROGĄ DO WIEDZY
WSZYSTKIE KOLORY ŚWIATA
ROK SZKOLNY 2015 / 2016
W poniedziałek i wtorek 9 i 10 listopada 2015r. w naszej szkole odbyła się debata, dotycząca akcji „WF z klasą” czyli Sportowy Okrągły Stół.
„SOS” to ogólnoszkolna debata na temat udoskonalenia zajęć sportowych i rekreacyjnych w szkole. Jest to kluczowy moment w programie, który miał na celu zdiagnozować stan faktyczny lekcji WF-u w szkole oraz określić stan pożądany.
Na poniedziałkowym spotkaniu przypomnieliśmy uczniom założenia , cele i zadania akcji „WF z klasą” w kolejnej już III edycji. Szczególnie skupiliśmy uwagę na założeniach Sportowego Okrągłego Stołu. Każda z klas III-VI wyznaczyła 3-osobową delegację, która dyskutowała na temat plusów i minusów lekcji wychowania fizycznego oraz zajęć rekreacyjnych w naszej szkole. Następnie, każda delegacja dodatkowo przedyskutowała poruszaną problematykę z własną klasą. Wnioski z dyskusji uczniowie zapisali i przekazali nauczycielom wychowania fizycznego, którzy prowadzili całą debatę.
Główne pytania jakie zostały postawione na debacie, to:
Co konkretnie chcemy poprawić?
Co możemy zrobić aby było lepiej?
Jakiego wsparcia potrzebujemy?
Co możemy zrobić własnymi siłami?
Co potrzebne jest z zewnątrz?
Najczęściej powtarzanymi prośbami i propozycjami były:
1.”Chcemy mieć lekcje wf sami na sali” ( nie łączenie dwóch klas na lekcji wf)
2.Dostęp do zajęć na basenie
3.Więcej lekcji wf – najlepiej codziennie:-)
4.Jedna lekcja w tygodniu do własnej dyspozycji
5.Więcej pozalekcyjnych zajęć sportowych – w tym więcej rozgrywek wewnątrzszkolnych
6.Darmowa woda mineralna po lekcjach wf
7.Konkurs na najlepszego sportowca szkoły
8.Raz w tygodniu lekcja wf na dużej Hali „Na Skarpie”
9.Szkolna liga piłki nożnej
10.Dzień Sportu raz w miesiącu
11.Osobny wf dla chłopców i dziewczyn
12.Sklepik w szkole
13.Większa sala gimnastyczna
Część pomysłów nie jest oczywiście łatwa do realizacji i wymaga pomocy z zewnątrz ale jest też sporo takich, które możemy wprowadzić sami i na tym się skupimy:-)
Jako zadanie do realizacji w I semestrze wybraliśmy – Wsparcie dla nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej :-)
ROK SZKOLNY 2014/ 2015
W tym roku szkolnym (2014/2015) nasza szkoła bierze udział w ogólnopolskim programie "WF z Klasą". "WF z Klasą" to program Centrum Edukacji Obywatelskiej realizowany przy wsparciu Gazety Wyborczej i portalu Sport.pl. Działania finansuje Ministerstwo Sportu i Turystyki. Program jest objęty honorowym patronatem Ministra Sportu i Turystyki, Ministra Zdrowia oraz Minister Edukacji Narodowej. Spada poziom aktywności fizycznej dzieci i młodzieży. Jesteśmy przekonani, że lekcje WF-u prowadzone w mądry i nowoczesny sposób są szansą na odwrócenie tego niebezpiecznego trendu. Kształtowanie w uczniach nawyku regularnego uprawiania sportu jest tak samo ważnym zadaniem szkoły, jak uczenie samodzielnego myślenia. Dlatego szkoła nie może być nastawiona tylko na promowanie sportowych talentów w kilku wybranych dyscyplinach. Jeśli lekcje WF-u są monotonne lub wiążą się z nadmiernym stresem, biciem rekordów i ciągłą rywalizacją, mogą na całe życie zniechęcić do aktywności fizycznej. Program WF z klasą wspiera nauczycieli w rozwijaniu kultury fizycznej uczniów i przyczynia się do wypracowania pomysłów na nowoczesne i ciekawe lekcje. Zajęcia - tak obowiązkowe, jak i dodatkowe - mogą być bardziej zróżnicowane i bliższe oczekiwaniom młodych ludzi. Program ten ma pokazać, że ze sportu w szkole każdy może czerpać przyjemność. Jednym z narzędzi, które ma poprawić atrakcyjność lekcji WF-u i zwiększyć aktywność fizyczną uczniów jest Sportowy Okrągły Stół (SOS). "SOS" to ogólnoszkolna debata na temat udoskonalenia zajęć sportowych i rekreacyjnych w szkole. Jest to kluczowy moment w programie, który pozwoli nam zdiagnozować stan faktyczny lekcji WF-u w szkole oraz określić stan pożądany. W piątek 7 listopada 2014 w naszej szkole odbyła się debata dotycząca akcji "WF z klasą" czyli Sportowy Okrągły Stół. Sprawozdanie z debaty dostępne jest na blogu: blogiceo.nq.pl/sp44bytom