KORONAWIRUS

Materiały przygotowane przez pedagoga szkolnego:

Drodzy rodzice.  Polecam do przeczytania :

Pomoc psychologiczna online.

W związku z apelem władz i lekarzy o pozostanie w domach, wielu psychoterapeutów i psychologów odwołało zaplanowane wizyty w gabinetach, jednocześnie umożliwiając konsultacje za pośrednictwem internetu bądź telefonicznie. Aby nie narażać siebie i innych warto jest decydować się na porady online, zamiast kontaktu osobistego, nawet jeśli taki jest możliwy.

W sieci dostępnych jest także wiele poradników na temat tego, jak radzić sobie ze stresem i trudną sytuacją podczas pandemii. Warto z nich korzystać.

Akcja „Psychologowie dla społeczeństwa”

„Psychologowie dla społeczeństwa” to wspólna inicjatywa psychologów i psychoterapeutów, w ramach której oferowane jest bezpłatne wsparcie dla osób, które zmagają się z problemami psychicznymi podczas stanu zagrożenia epidemicznego. Pomocy udzielają wykwalifikowani specjaliści (poza wyżej wymienionymi, także: interwenci kryzysowi i psychotraumatolodzy), którzy na co dzień pracują zarówno w prywatnych gabinetach, jaki i szpitalach, przychodniach i poradniach. Osoby zainteresowane mogą skorzystać z maksymalnie 3 sesji za pośrednictwem rozmowy telefonicznej lub wideorozmowy, trwających 50 minut. Akcja ma potrwać do końca marca tego roku, jednak termin ten może ulec zmianie.

Lista specjalistów wraz z danymi do kontaktu dostępna jest na stronie:
https://www.psychologowie-dla-spoleczenstwa.pl/kontakt

Fundacja Vis Salutis uruchomiła z kolei psychologiczną pomoc telefoniczną: 888-960-980 (codziennie w godzinach 10:00-18:00 będzie dyżurował psycholog i psychoterapeuta).

https://stronazdrowia.pl/jak-zyc-podczas-epidemii-koronawirusa-11-najwazniejszych-wskazowek-ktore-pomoga-przetrwac-ten-trudny-okres/ar/c14-14865625

https://stronazdrowia.pl/koronawirus-jak-radzic-sobie-ze-stresem-psycholog-tlumaczy/ar/c14-14858199

https://edunews.pl/edukacja-i-rodzice/rady-i-inspiracje/4643-jak-uczyc-dziecko-radzenia-sobie-ze-stresem

https://swiadomaedukacja.pl/nie-pouczaj-wsluchaj-sie/?gclid=EAIaIQobChMIn76epLqm6AIVA6WaCh0Vjg-IEAMYASAAEgKkI_D_BwE

MATERIAŁY  DLA RODZICÓW :

Drodzy Rodzice.

Zamknięte żłobki, przedszkola i szkoły oznaczają, że przez najbliższy czas spędzicie ze swoimi dziećmi dużo czasu. Wspólne gotowanie, czytanie książek, gry i zabawy edukacyjne oraz wprowadzenie  w życie szereg innych, prostych    i ciekawych pomysłów  zależy tylko  od  Was!

Epidemia zamknęła nas w domach i ograniczyła zwyczajną aktywność. Zmusiła nas do przeorganizowania życia.  A przede wszystkim zmusiła nas do konfrontacji  z  lękiem.

My, dorośli, stajemy przed zadaniem  nauczenia się rozmów z dziećmi po to, żeby pomóc im zarządzać lękiem i stresem, by dzieci nie tylko przetrwały czas epidemii, ale też w przyszłości dobrze radziły sobie z podobnymi  kryzysami.

Musimy  mówić prawdę, ale nie straszyć dzieci, uczyć je pozytywnego myślenia, właściwego analizowania  faktów, nowych zachowań, a także i  odpowiedzialności.

Na  podstawie  rozporządzenia  Ministra  Edukacji  Narodowej  Dariusza Piontkowskiego  od 12 do 25 marca w całym kraju zostały zawieszone zajęcia dydaktyczno-wychowawcze w placówkach oświatowych, zarówno publicznych, jak i prywatnych.

W związku z tym niektórzy rodzice zastanawiają się, w jaki sposób zagospodarować dzieciom czas wolny.

Przerwa od zajęć to nie "koronaferie"

Minister edukacji wskazuje, że przerwa od zajęć nie jest "kolejnymi feriami", dlatego uczniowie powinni wykorzystać ją na dalsza naukę. MEN radzi rodzicom, aby zachęcali dzieci do samodzielnej nauki w czasie gdy nie będzie lekcji w szkole. Poinformowano, że platforma epodreczniki.pl udostępnia szereg materiałów edukacyjnych, które pozwalają uzupełnić, ugruntować i poszerzyć wiedzę, a dostęp do tych zasobów jest bezpłatny.

Kancelaria Premiera zachęca do darmowego korzystania z narzędzi edukacyjnych: pakietu Office 365 dla edukacji przygotowanego przez Microsoft oraz usługi G Suite przygotowanej przez Google.

Warto rozmawiać z dziećmi o ważnych sprawach

Część portali internetowych poświęconych opiece nad dziećmi doradza, aby czas przymusowej przerwy wykorzystać na bycie razem z dzieckiem i rozmowę. „Teraz jest czas, żeby  być  razem, rozmawiać o tym, co naprawdę ważne Zaopiekować się dziecięcym lękiem i niepokojem, zadbać o poczucie bezpieczeństwa - pobawić się, poprzytulać, poczytać, pooglądać, pogadać o tym, co się dzieje i jak każdy z nas się w związku z tym czuje, posnuć plany wakacyjne, jeść wspólne śniadania, obiady, kolacje, wyspać się, zadzwonić do przyjaciół, rodziny, która mieszka daleko. Zwolnić. Zwolnić. Zwolnić..." - radzi Aga Nuckowska, redaktor naczelna "NATULI Dzieci są ważne".

Mjakmama24.pl wskazuje, żeby podczas wolnego od szkoły dzieci nie wychodziły na place zabaw, nie spotykały się ze sobą i nie przebywały w miejscach publicznych.    "Tylko jeśli pozostaną przez ten czas w domach, odwołanie zajęć szkolnych  będzie miało  sens" - podkreślono.

Jak rozmawiać z dziećmi na temat koronawirusa

Przed rodzicami pojawia się również pytanie, w jaki sposób rozmawiać  z dziećmi na temat koronawirusa i sytuacji z tym związanej.

Przede wszystkim  nie  powinniśmy przekazywać dzieciom  swojej  paniki,     bo dzieci są bardzo podatne na wyłapywanie naszych emocji. Nawet, jeżeli nam się wydaje, że dziecko nie do końca rozumie to, co się dzieje, to jednak te emocje, nerwowość i lęk przejmują od nas i to bardzo szybko.

Należy spokojnie  rozmawiać z dziećmi ,bez zdenerwowania  i w sposób poważny. Przekazywać  im sposoby na zachowanie higieny, tłumaczyć, dlaczego  mamy taką sytuację i co powinniśmy  zrobić, żeby uniknąć tego, co dzieje w innych krajach. 

Rodzice powinni ograniczać lub filtrować dzieciom dostęp do informacji, chociaż wszystko powinno być uzależnione od wieku dziecka.

Młodsze dzieci tych informacji nie potrzebują, bo jednak to dorośli są odpowiedzialni za ich bezpieczeństwo.  Starsze dzieci  i tak mają dostęp do mediów , jednak rodzice powinni im wyjaśniać, że nie należy się poddawać negatywnym emocjom, jakie płyną z mediów.

Należy wykorzystać ten czas na wspólne spędzanie czasu z dzieckiem, żeby pogłębić naszą relację, a nie panikować i oglądać telewizję.

Dzieci wyłapują wszystkie informacje. Nawet, jeżeli dziecko czynnie nie ogląda serwisów informacyjnych, to słyszy wszystko, czasami podsłuchuje, a te informacje nie są mu potrzebne.

Zadbajmy w tym trudnym dla nas czasie o nasze proste codzienne potrzeby,      o stworzenie dzieciom życzliwej atmosfery, otoczmy je troską i przytulajmy        je częściej, bo one tego potrzebują.

 

Co można robić z dzieckiem w domu?

Grać w planszówki, karty, warcaby, szachy.

Czytać książki, bajki, komiksy.

Oglądać pasma dla dzieci w telewizji lub filmy dokumentalne na platformach vod.

Uczyć się – pamiętaj, że wiele szkół i przedszkoli decyduje się na naukę zdalną  i mogą zlecać Wam i Waszym dzieciom różne zadania.

Może czas na nowe hobby? Majsterkowanie, robienie na drutach czy gra na instrumencie może przypadnie najmłodszym do gustu.

Leżakować (opcja również dla dorosłych).

Jeśli chcecie zapewnić Waszym dzieciom porcję świeżego powietrza, pójdźcie do lasu. Spacerujcie, ale tam, gdzie nie ma ludzi!

 

Poniżej znajdują się linki do wiadomości, które mogą być pomocne w obecnej sytuacji :

https://pantabletka.pl/koronawirus-co-robic-leczenie-objawy-kwarantanna/

https://krakow.naszemiasto.pl/koronawirus-jak-radzic-sobie-ze-stresem-psycholog-tlumaczy/ar/c14-7600007

https://www.hellozdrowie.pl/cwiczenia-relaksacyjne-sposob-na-walke-ze-stresem-dla-osob-w-kazdym-wieku/

https://tvn24.pl/polska/koronawirus-raport-maria-rotkiel-odpowiada-na-pytania-widzow-tvn24-program-z-15-marca-4354234

 https://zwierciadlo.pl/psychologia/jak-radzic-sobie-z-lekiem-i-jak-rozmawiac-o-epidemii-z-dzieckiem-w-rozmowie-z-dr-tomaszem-

srebnickiemhttps://www.medonet.pl/koronawirus/poradnik,koronawirus--cenne-rady--jak-wytrzymac-stres-odosobnienia,artykul,30353171.html

https://www.wychowanieprzedszkolne.pl/zabawy-i-cwiczenia-relaksacyjne/

http://gazetaolsztynska.pl/637961,Odwolane-zajecia-w-szkolach-Porady-dla-rodzicow-uczniow-studentow.html

https://tvn24.pl/polska/koronawirus-raport-maria-rotkiel-odpowiada-na-pytania-widzow-tvn24-program-z-15-marca-4354234

https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/polska/news-zostan-w-domu-baw-sie-z-dzieckiem-rmf-fm-poleca-zabawy-dla-c,nId,4384559

https://www.gov.pl/web/baza-wiedzy/zakupy-online---jak-nie-dac-sie-oszukac

https://zdrowie.radiozet.pl/Psychologia/Lek-i-nerwice/Koronawirus-jak-zadbac-o-siebie-podczas-pandemii

 https://twojezdrowie.rmf24.pl/choroby/koronawirus-covid-19/news-koronawirus-jak-radzic-sobie-ze-stresem-w-czasie-pandemii,nId,4388471

https://zdrowie.wprost.pl/koronawirus/10306537/uwaga-epidemia-nowej-choroby-odciska-slad-w-psychice.html

https://zdrowie.wprost.pl/koronawirus/10304151/koronawirus-jak-dbac-o-zdrowie-psychiczne-by-nie-zwariowac-od-nadmiaru-wiadomosci.html

https://pieknoumyslu.com/techniki-relaksacyjne-gry-dzieci/

https://dziecisawazne.pl/6-typow-zabaw-jak-poprzez-zabawe-wspierac-rozwoj- dziecka/

https://www.squla.pl/joga_dla_dzieci

http://www.joga- joga.pl/pl135/teksty750/cwiczenia_profilaktyczno_kompensacyjne_dla_dzieci

https://www.youtube.com/watch?v=_Mqf46DTszc

 


Script logo