Ikona powiększania tekstu
Resetowanie ustawień

Dobre maniery - innowacja pedagogiczna w klasie 1b i 3a

„DOBRE MANIERY” – innowacja pedagogiczna w klasie 1b i 3a

Innowacja „Dobre maniery” jest realizowana w klasie 1b i 3a. Podstawą jej prowadzenia jest książka jednego z najpoczytniejszych, współczesnych twórców literatury dziecięcej - Grzegorza Kasdepke „Bon czy ton savoir – vivre dla dzieci”. Zasady dobrego wychowania prezentowane przez autora obejmują zbiór określonych reguł zachowania, które są aprobowane przez daną grupę społeczną. Ich znajomość pełni ważną funkcję w kształtowaniu relacji międzyosobowych. Działania uwzględnione w programie innowacyjnym są ściśle i nierozerwalnie powiązanie z planem wychowawczym i profilaktycznym szkoły, stanowią uzupełnienie i rozszerzenie realizowanych w nich treści. Wychowanie polega bowiem przede wszystkim na tym, by zwalczyć egoizm,  a przyzwyczajać uczniów do liczenia się z innymi. Życzliwość dla ludzi, wzgląd na otoczenie, uprzejmość, opanowanie to podstawy kulturalnego sposobu bycia. Zajęcia w ramach innowacji pomogą więc w wyrabianiu nawyków dobrego wychowania i wykształceniu umiejętności psychospołecznych, zachęcą także do obcowania z książką. Realizacja programu ma za zadanie rozwinąć u uczniów samoświadomość oraz kontrolę  i kierowanie własnym zachowaniem.

CELE OGÓLNE:

• wspomaganie wszechstronnego rozwoju ucznia, a w szczególności zminimalizowanie problemów wychowawczych,
  • propagowanie właściwych wzorców zachowań,
  • podniesienie kultury osobistej wśród uczniów,
  • budowanie nawyków czytelniczych i rozwijanie zamiłowania do literatury,
  • wdrożenie dzieci do częstych kontaktów z książką.

1. WYGLĄD I HIGIENA

- Wysłuchanie i omówienie rozdziałów książki: „Czyste ubranie”, „Włosy”, „Fryzjer”, „Oddech”, „Guma do żucia”, „Kaszel”, „Plucie”, „Paznokcie”, „Sandały”, „Tatuaż”, „Bekanie, „Dłubanie w nosie”, „Wycieranie nosa”, „Chustka do nosa”, „Wykałaczka”, „Zapach”, „Zęby”

- Praktyczna nauka mycia rąk.

1. DOSTOSOWANIE STROJU DO OKOLICZNOŚCI

- Wysłuchanie i omówienie rozdziałów książki: „Gust”, „Skarpetki”, „Moda”, „Elegancja”,, „Biżuteria”, „Butonierka”, „Buty”, „Sygnet”, „Zdrowy rozsądek”.

- Przygotowanie „lalki - ubieranki” – strój galowy.

- Pokaz mody – strój sportowca.

1. FORMY TOWARZYSKIE
  • Wysłuchanie i omówienie rozdziałów książki: ”Przedstawianie się”, „Powitanie”, „Proszę”, „Dziękuję”,  „Przepraszam”, „Dzień dobry, dobry wieczór, do widzenia, dobranoc!”, „Żegnanie się”, „Uśmiech”.
    - Nauka piosenki pt. „Piosenka bardzo kulturalna”
    - Kolorowanka  - „Zwroty grzecznościowe”

4. KULTURA DNIA CODZIENNEGO

- Wysłuchanie i omówienie rozdziałów książki: „Całowanie w dłoń”, „Częstowanie”, „Gafa”, Gestykulacja”, „Hałasowanie”, „Mówienie o nieobecnych”, „Otwieranie drzwi”, „Plotkowanie”, „Kapcie”, „Pokazywanie języka”, „Przechodzenie na „ty””, „Spóźnianie się”, „Przekrzykiwanie się”.

- Wysłuchanie piosenki „Proszę, dziękuję, przepraszam”- Świat Lolo. Nauka refrenu piosenki.

- Pokaz tematycznych prezentacji multimedialnych.

• Nauka zwrotów grzecznościowych w języku migowym.

Data dodania: 2024-09-27 10:57:20
Data edycji: 2024-10-14 12:22:52