Innowacja pedagogiczna -„Spacer po historycznych zakątkach Polski, czyli spotkania z legendą”

Innowacja „Spacer po historycznych zakątkach Polski, czyli spotkania z legendą” jest realizowana w klasach: 2a i 3b. Podczas zajęć lekcyjnych uczniowie poznają mniej znane legendy, które nie są  ujęte w planowanych dla poszczególnych klas rozkładach materiału. Takie spotkania z legendą mogą być ciekawą podróżą zawierającą w sobie zabawę i naukę historii, tradycji, przyrody, geografii, muzyki, plastyki i techniki.  To właśnie z legend możemy dowiedzieć się wiele o naszej historii, tradycjach, wierzeniach i przodkach.  W pierwszym semestrze roku szkolnego 2023/2024, bo na ten okres czasu zaplanowana jest innowacja, poznamy w takim ujęciu: Bytom, Lublin, Kazimierz Dolny, Poznań, Ojców, Wrocław, Gdańsk, Kraków  w mniej popularnych legendach oraz Karkonosze. Podsumowaniem innowacji będzie wieczorne spotkanie z legendami z różnych stron Polski, te jednak będą samodzielnie wybrane i prezentowane przez dzieci.

CELE OGÓLNE:

- poznanie legend związanych z wybranymi miastami Polski,

- zapoznanie z wybranymi regionami Polski, z których pochodzą legendy,

- rozpowszechnianie czytelnictwa wśród dzieci,

- rozwijanie umiejętności: słuchania, czytania, posługiwania się mapą, sprawności manualnej, śpiewu.

Fotorelacja z realizacji wybranych zadań >>>TU <<<

Poznajemy legendy o Lublinie.

Poznajemy legendy o Kazimierzu Dolnym.

Poznajemy legendy o Karkonoszach.

Poznajemy legendy związane z Ojcowem.

Poznajemy legendy związane z Wrocławiem.

Poznajemy legendy związane z Krakowem

WIECZÓR Z LEGENDĄ – 16 listopada

Ten niezwykły wieczór rozpoczęliśmy od niespodzianki, którą przygotowaliśmy dla naszych rodziców, jako podziękowanie za pomoc w przygotowaniu do wieczornego spotkania- zaprezentowaliśmy taniec, który wprowadził naszych opiekunów i nas samych w ten niezwykły, pełen tajemnic i cudowności klimat. A potem… potem mieliśmy okazję do aktywnego włączenia się w realizację tematyki wieczoru. Cofnęliśmy się o kilka wieków, prezentując przygotowane przez nas legendy z różnych stron Polski. Specjalnie przygotowana na tę okoliczność scenografia sprawiała, że czuliśmy się naprawdę wyjątkowo. Wszyscy słuchali z zapartym tchem, a niesamowita atmosfera dodatkowo wzmocniła nasze przeżycia. Podczas krótkiej przerwy wspólnie spożyliśmy małą kolacyjkę. Po niej był jeszcze czas na kolorowanki i zagadki związane z legendami.

Nasze wieczorne spotkanie z legendą było podsumowaniem innowacji „Spacer po historycznych zakątkach Polski, czyli spotkania z legendą”.

Czwartkowy wieczór był naprawdę wyjątkowy!

Uczniowie klasy 2a i 3b

Data dodania: 2023-11-27 16:04:40